• Backtoschool

تئوری انتخاب (شومیز)

(370)
نویسنده:

2,120,000ریال

1,908,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
23642

علاقه مندان به این کتاب
348

می‌خواهند کتاب را بخوانند
18

کسانی که پیشنهاد می کنند
58

کسانی که پیشنهاد نمی کنند
2

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب تئوری انتخاب

انتشارات سایه سخن منتشر کرد:
از ترجمه ی زیبا و اصیل کتاب تئوری انتخاب به زبان فارسی بسیار سپاسگزاریم. این نشان دهنده ی توانمندی و دانش خوب شما به عنوان مدرس این علم روانشناسی جدید است. این حقیقت که شما مربی مورد تایید موسسه ویلیام گلسر هستید و افراد زیادی را در ایران آموزش داده اید در خور پشتیبانی و تایید ماست.
شما به عنوان عضو ارشد هیئت علمی موسسه، کیفیت بالایی از تدریس را ارائه داده اید و حال با این ترجمه ی فوق العاده در روند آموزش تئوری انتخاب به همه ی مردم دنیا سهیم می شوید.
فروشگاه اینترنتی 30 بوک

نقد و بررسی تخصصی نقد و بررسی تخصصی

تصویر جلد کتاب تئوری انتخاب

کتاب تئوری انتخاب

تصور کنید که می‌توانید بین خرید یک جلد کتاب و یک وعده غذا در یک رستوران خوب، یکی را انتخاب کنید، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ چه پارامترهایی بر تصمیم شما تأثیر می‌گذارند؟ آیا اشخاص اگر گرسنه نباشند باز هم غذا را انتخاب می‌کنند؟ اگر شخصی سواد نداشته باشد و با این انتخاب روبه‌رو شود چه؟ توانایی انتخاب در زندگی ما به چه معنا است؟ آیا عوامل بیرونی تأثیر بیشتری بر انتخاب‌های ما می‌گذارند یا عوامل درونی هستند که تصمیمات ما را کنترل می‌کنند؟ ویلیام گلاسر به این پرسش‌ها پاسخی دقیق می‌دهد. او باتکیه‌ بر منابع و پژوهش‌های آکادمیک نظریه خود را در اثری با نام کتاب تئوری انتخاب عرضه می‌کند و در آن به شرح و تفصیل اثر و توانایی انتخاب در زندگی ما می‌پردازد. در این مقاله نگاهی دقیق به کتاب تئوری انتخاب می‌اندازیم، با سی‌بوک همراه باشید.


در بخشی از کتاب تئوری انتخاب می‌خوانیم:
تمام کارهایی را که انجام می‌دهیم، ازجمله احساس بدبختی را خودمان انتخاب می‌کنیم. دیگران نه می‌توانند ما را بدبخت کنند و نه خوشبخت. دیگران تنها در تبادل اطلاعات با ما نقش دارند. این اطلاعات به‌خودی‌خود نمی‌تواند ما را به انجام کاری مجبور کند و یا اینکه ما را وادار کند احساسی را تجربه کنیم. اطلاعات وارد مغز ما می‌شود، ما آن‌ها را بررسی می‌کنیم و سپس تصمیم می‌گیریم که چه ‌کاری را انجام دهیم.

معرفی کتاب تئوری انتخاب اثر ویلیام گلسر

اصل کتاب تئوری انتخاب اثر ویلیام گلسر با ترجمۀ علی صاحبی نخستین‌بار در سال 1998 چاپ شد و تا به امروز در صدر کتاب‌های روان‌شناسی و توسعه فردی و بهبود کیفیت زندگی قرار گرفته است. گلاسر معتقد است که راهکار مشکلات شناختی و روانی بشر، نه در داروهای شیمیایی بلکه در اصلاح رفتار نهفته است. رفتارهایی که به‌سادگی می‌توان آن‌ها را اصلاح کرد و به کمک‌شان جهت زندگی را تغییر داد. گلاسر باور دارد هرچقدر که بشر بکوشد مرکز کنترل درونی خود را تقویت کند، مشکلات و چالش‌های منفی کمتری در زندگی او پیدا می‌شود. گلاسر این نگرش خود را روان‌شناسی کنترل بیرونی (External Control Psychology) یا روان‌شناسی برون‌نگر می‌نامد. 

مثلاً به عبارت‌های زیر توجه کنید:
• همسرم همیشه پشتیبان من است بدون او من انگیزه ندارم.
• همکارم مرا عصبی کرد و من با او دعوا کردم.
• وضع اقتصاد روزبه‌روز بدتر می‌شود و من انگیزه کار ندارم.

این مثال‌ها و دیگر مثال‌های متعدد کتاب، نشان می‌دهند که برای برخی از مردم، آنچه که در جهان بیرون رخ می‌دهد، بیشتر روی زندگی‌شان تأثیر می‌گذارد تا اتفاقات درونی خودشان. گلسر منشأ رفتارها و احساسات و تصمیم‌های انسان‌ها را در درون آنها جستجو می‌کند و معتقد است که انتخاب کاملاً یک چیز درونی است و حتی اگر آن را وابسته به عوامل بیرونی جلوه دهیم، بازهم یک کنترل‌کنندۀ درونی روی تصمیم ما تأثیر گذاشته است. گلاسر با ذکر مثال‌های متعدد نشان می‌دهد که تا زمانی که تقصیر را به گردن عوامل بیرونی بیندازیم، امکان رشد و پیشرفت را از خودمان دریغ می‌کنیم.

او نکات کلیدی کتابش را در ده بخش کلی خلاصه می‌کند و سپس به شرح و توضیح کامل هر یک از آنها می‌پردازد:
• تنها کسی که ما می‌توانیم رفتارهایش را کنترل کنیم، خودمان هستیم.
• تنها چیزی که بین ما و دیگران ردوبدل می‌شود، اطلاعات است. این‌که با این اطلاعات چه کنیم، به انتخاب خودمان بستگی دارد.
• تمام مشکلات روان‌شناختی بلندمدت، از جنس «مشکلات در رابطه» هستند.
• مشکل رابطه‌ای، همواره بخشی از زندگی کنونی ما است. ما می‌توانیم از خیلی چیزها آزاد شویم. اما هرگز نمی‌توانیم بدون حداقل یک رابطة شخصی رضایت‌بخش، شادمانه زندگی کنیم.
• رویدادهای دردناک گذشته، در آنچه امروز هستیم نقش مهمی دارند؛ اما مرور دوبارة آن‌ها، کمک چندانی به نیاز امروز ما (بهبودِ رابطة فعلی‌مان) نمی‌کند.
• ما پنج محرک اصلی ژنتیکی داریم: نیاز به زنده ماندن، نیاز به عشق و تعلق خاطر، نیاز به قدرت، نیاز به آزادی، نیاز به تفریح.
• ما برای تأمین این نیازها، باید یک یا چند تصویر را در دنیای کیفی خود بهبود دهیم. دنیای کیفی بخشی از دنیای ماست که از مهم‌ترین چیزهایی که می‌دانیم و می‌شناسیم تشکیل شده است.
• ما از لحظة تولد تا مرگ، مشغول «رفتار کردن» هستیم. رفتار کلی (Total Behavuir) از چهار بخش جدایی‌ناپذیر تشکیل شده است: عمل، فکر، احساس و فیزیولوژی.
• رفتارها همیشه باید در قالب فعل یا مصدر بیان شوند [و حتماً خودمان فاعل جمله‌ها باشیم]. به‌جای من افسرده شده‌ام یا دچار افسردگی هستم، بگوییم من انتخاب کرده‌ام افسرده باشم؛ من افسردگی می‌کنم؛ یا خودم را افسرده کرده‌ام.
• رفتار همیشه انتخابی است. البته ما روی دو بخش فکر و عمل قدرت انتخاب داریم و فیزیولوژی و احساس، به‌عنوان تابعی از این انتخاب ما، تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند.

خواندن کتاب تئوری انتخاب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

کتاب تئوری انتخاب کتابی در زمینۀ روان‌شناسی خودیاری است که می‌تواند تقریباً به هرکسی کمک کند سبک زندگی سالم‌تری در پیش بگیرد؛ لذا ما خواندن این کتاب را به همه نوجوانان، جوانان و بزرگسالان پیشنهاد می‌کنیم.

درباره نویسنده کتاب تئوری انتخاب

نویسنده کتاب تئوری انتخاب

ویلیام گلاسر در 11 می 1925 در اوهایو به دنیا آمد. او در دانشگاه Case Western Reserve در کلیولند تحصیل کرد و در آنجا روان‌شناسی بالینی خواند و لیسانس و فوق‌لیسانس خود را گرفت و سرانجام دکترای خود را در روانپزشکی در سال 1953 گرفت. او دوره‌های روانپزشکی خود را در لس‌آنجلس، کالیفرنیا در UCLA و مرکز مدیریت کهنه سربازان بین سال‌های 1954 و 1957 به پایان رساند. گلاسر از سال 1956 تا 1986 یک مطب خصوصی در لس‌آنجلس داشت. در دهه 70 بود که او به‌واسطۀ نوشته‌های دانشمندی به نام ویلیام تی پاورز، با سیستم‌های تئوری کنترل آشنا شد، واقعیت درمانی و نظریه انتخاب را توسعه داد. هر دوی این موارد در جامعه روانپزشکی به دلیل تأکید آنها بر انتخاب و رفتار به‌جای بیماری روانی یا عدم تعادل شیمیایی بحث‌برانگیز است. گلاسر پس از چندین سال فعالیت در زمینۀ عمل بالینی، شروع به توسعه دادن نظریه‌های خود کرد. گلاسر در 23 آگوست 2013 درگذشت. علت مرگ او را نارسایی تنفسی ناشی از ذات‌الریه گزارش کرده‌اند.

درباره مترجم کتاب تئوری انتخاب

دکتر علی صاحبی در سال 1343 در شهر گرگان متولد شد. ایشان دورۀ کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران گذراندند و در سال 75 در رشتۀ روان‌شناسی بالینی از دانشگاه نیوساوت‏ ولزِ سیدنی درجۀ دکتری گرفت و در 1377 به دریافت درجۀ فوق دکتری در اختلالات وسواس از کلینیک اختلالات اضطرابی دانشگاه سیدنی نایل آمد. از دکتر علی صاحبی تاکنون چهل جلد کتاب و چهارده سی‌دی آموزشی و چندین دی‌وی‌دی صوتی/ تصویری و بیش از 35 مقاله در مجلات علمی و پژوهشی منتشر شده است. دکتر ویلیام گلسر در سال 1967 برای آموزش ایده‌های خود مؤسسه‌ای را در لس‌آنجلس بنیان گذارد. ازآن ‌پس تاکنون تئوری انتخاب و کاربست‌های عملی آن در مشاوره، درمان و مدیریت راهبرانه نیروی انسانی و سازمان‏ها را در کشورهای مختلف آموزش داده است.

مترجم کتاب تئوری انتخاب

واکنش‌ها به کتاب تئوری انتخاب

برخی دیگر از صاحب‌نظران حوزۀ روان‌شناسی آموزه‌ها و نظریات دکتر گلاسر را به باد انتقاد گرفته‌اند. کلی جکسون در این باره نوشته است: «دکتر گلاسر فرض می‌کند که هر چیزی که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی وجود دارد، نتیجه‌ای از کارکرد مغز افراد است که به طور خلاقانه ناراحتی خود را بروز می‌دهد. دکتر گلاسر، کل حرفه را نفرین می‌کند گویی که متخصصان آن، آدم‌های حقه‌بازی هستند که توسط پیشینیان شست‌وشوی مغزی شده‌اند و یا مشکلات روانپزشکی بیماران را به پایه‌های بیولوژیکی پیوند می‌دهند.»

امتیازات

کتاب تئوری انتخاب از سایت goodreads امتیاز 4 و از سایت امتیاز آمازون 4.5 از 5 کسب کرده است.

میزان فروش کتاب

کتاب‌های گلسر جمعا بیش از 1.7 میلیون نسخه در سرتاسر جهان فروخته‌اند.

تحلیل سی‌بوک از کتاب تئوری انتخاب

خوانایی کتاب و روان بودن 
کتاب تئوری انتخاب یک کتاب روان‌شناسی موفقیت بر محور تحقیقات علمی است. ازاین‌رو مخاطب در این کتاب با اصطلاحات علمی زیادی طرف خواهد شد.

مدت زمانی که طول می‌کشد بخوانی 
یک خواننده خوش‌خوان با سرعت مطالعه 250 کلمه در دقیقه چیزی حدود ده ساعت و هشت دقیقه طول می‌کشد تا این کتاب را مطالعه کند. 

شرایط تهیه کتاب و مقایسه با نسخه صوتی و الکترونیکی 
کتاب تئوری انتخاب هم به‌صورت صوتی و هم الکترونیک و هم کاغذی در دسترس مخاطبین مشتاق است. شما می‌توانید از طریق همین صفحه کتاب تئوری انتخاب را خریداری کنید.

نمایش کامل نقد و بررسی تخصصی

نظرات کاربران (11)

نظر شما در مورد این کتاب

امتیاز شما به این کالا:

نظرات دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • فائزه جعفری
  • پاسخ به نظر

  یک کتاب بی نظیر

 • تصویر کاربر

  • فائزه کیا
  • پاسخ به نظر

  به همه تو هر سنی توصیه می کنم بخوننش. علاوه بر نیازهای اساسی و مبحث انتخاب که تو این کتاب مطرح شدن، اینکه نباید دیگران رو کنترل کنیم، موضوع خیلی مهمیه که کتاب بهش پرداخته و به نظرم نیازه همه بهش توجه کنن، خصوصا پدر و مادرها.

 • تصویر کاربر

  • مرضیه مرادپور
  • پاسخ به نظر

  چنین اثر درخشانی به همگان توصیه میشه به هر آنکس در پی ساختن و یافتن زندگی خوب خوش ارزشمندست

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

بریده ای از کتاب (1)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • مهرداد جاویدان
  • 0

  هر انسانی با هر انتخابی که در زندگی می‌کند در تلاش است تا به ارضای یکی از این پنج نیاز اساسی‌اش بپردازد نیاز به بقا نیاز به عشق و احساس تعلق نیاز به قدرت (موفقیت و ارزشمندی) نیاز به آزادی نیاز به تفریح

قرعه کشی بزرگ