هنر ظریف رهایی از دغدغه ها

(484)
نویسنده:

970,000ریال

776,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
32533

علاقه مندان به این کتاب
287

می‌خواهند کتاب را بخوانند
41

کسانی که پیشنهاد می کنند
83

کسانی که پیشنهاد نمی کنند
1

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها

انتشارات میلکان منتشر کرد:
این کتاب رنج های شما را به ابزار، زخم هایتان را به قدرت، و مشکلاتتان را به مشکلاتی معمولی تر تبدیل می کند. این پیشرفتی واقعی است. این کتاب را به چشم راهنمایی برای رنج هایتان بنگرید؛ راهنمایی برای چگونگی رنج کشیدن آسان تر و معنی دارتر. با شفقت و فروتنی بیش تر نگاهش کنید. این کتابی است درباره ی برداشتن قدم های سبک تر با وجود بارهای سنگین روی دوشتان، درباره آرامش بیش تر در برابر بزرگ ترین ترس هایتان و خندیدن به اشک هایتان در همان حالی که از چشمتان سرازیر است.

این کتاب به شما یاد نمی دهد چطور به دست بیاورید یا بیندوزید، بلکه یاد می دهد چطور ببازید و رها کنید. به شما یاد می دهد چطور سیاهه ای از زندگی تان بسازید و همه چیز جز مهم ترین ها را خط بزنید. به شما یاد می دهد چشمانتان را ببندید و مطمئن باشید که می توانید خودتان را به پشت رها کنید، و اگر زمین خوردید اشکالی ندارد. به شما می آموزد که دغدغه های کم تری داشته باشید. به شما می آموزد که سعی نکنید.
فروشگاه اینترنتی 30 بوک

نقد و بررسی تخصصی نقد و بررسی تخصصی

هنر ظریف رهایی از دغدغه ها

تصویر جلد کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها


بخشی از کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ ها:
«گاهی برای رودررو شدن با کسی دچار اضطراب می‌شوید. این اضطراب از توانایی‌تان می‌کاهد و شما کم‌کم با خودتان فکر می‌کنید که چرا این‌قدر مضطرب هستم. حالا شما به خاطر مضطرب شدنتان مضطرب هستید. درست است؛ اضطراب مضاعف! حالا شما به خاطر مضطرب شدنتان مضطرب شده‌اید و این باعث می‌شود بیشتر مضطرب شوید. یکی بگوید مشروب کجاست! زود! یا فرض کنیم مشکل عصبانیت دارید. به‌ خاطر احمقانه‌ترین و پوچ‌ترین مسائل از کوره در می‌روید و هیچ هم نمی‌دانید چرا. این واقعیت که این قدر زود از کوره در می‌روید شما را عصبانی‌تر می‌کند، بعد، در میان خشم بی‌اهمیت‌تان متوجه می‌شوید که این عصبانیت دائمی، شما را به فردی سطحی‌نگر و بدجنس تبدیل کرده است، و از این وضعیت نفرت دارید؛ آن‌قدر نفرت دارید که از خودتان عصبانی می‌شوید.»

چندین سال است که بیشتر رسانه‌ها، اعم از کتاب‌ها، وبلاگ‌ها، فضاهای اجتماعی و فیلم‌ها پر از جملات انگیزشی شده‌اند و دائما سعی دارند به ما بگویند که مثبت باشیم و احساسات منفی را ندیده بگیریم یا سرکوب کنیم. سرمان را پر از جملاتی کرده‌اند که گاهی وجودمان را سرشار از احساس منفی می‌کنند. در این میان، مارک منسن نویسنده و کارآفرین آمریکایی در برابر این طرز تفکر ایستاده است و نظر متفاوتی دارد. مارک منسن کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها را در سال 2016 منتشر کرد و ادعا کرد که وقت آن است دست از همیشه مثبت بودن بردارید. اما چرا او ادعا می‌کند که ما باید از «همیشه مثبت بودن» دست برداریم؟ و چرا ادعای او آن‌قدر طرفدار داشت که کتابش بیش از ده میلیون نسخه در سرتاسر جهان فروخته است؟

معرفی کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها اثر مارک منسن

کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها اثر مارک منسن با ترجمۀ میلاد بشیری یک کتاب خودیاری و از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز است. این کتاب خودیاری به ما نشان می‌دهد که چگونه باید دست از همیشه «مثبت بودن» برداریم تا بتوانیم به معنای واقعی کلمه انسانی غنی‌تر و شادتر شویم. به عقیدۀ مارک منسن، کتاب‌های معمول خودیاری که مثبت بودن بی‌معنی را رواج داده‌اند نه عملی هستند و نه کتاب‌هایی مفید محسوب می‌شوند. این کتاب واکنشی است به صنعت خودیاری و منسن با استفاده از تجربیات شخصی خودش به شما نشان می‌دهد که چگونه مبارزات و کشمکش‌های زندگی به آن معنا می‌بخشند، به عقیدۀ منسن، این تلاش بهتر از تلاش مداوم برای شاد بودن است.

دهه‌هاست که رسانه‌ها و افرادی که رسانه‌ها را کنترل می‌کنند به ما قبولانده‌اند که مثبت‌اندیشی تنها راه موفق شدن است اما مارک منسن در برابر این طرز تفکر سمی قد علم کرده است. او بیان می‌کند که در زندگی معمولی همیشه مثال لیموناد گرفتن از لیمویی که زندگی به دستمان داده، صدق نمی‌کند. آنچه که منسن بیان می‌کند زهری است که جامعۀ جهانی را آلوده کرده است. افکار سمی که به همه می‌گوید که آنها همه‌جوره خوب هستند درحالی‌که همین همیشه خوب بودن می‌تواند احساس بدی ایجاد کند. اما منسن عقیدۀ دیگری دارد. او می‌گوید: 
«همه نمی‌توانند خارق‌العاده باشند، در جامعه برنده و بازنده وجود دارد و اصلاً تقصیر شما نیست.»

منسن توصیه می‌کند که باید محدودیت‌هایمان را بشناسیم و به آن‌ها احترام بگذاریم و درست زمانی که محدودیت‌های خود را بشناسیم و آنها را در آغوش بکشیم می‌توانیم با حقایق دردناکی که از آنها اجتناب می‌کردیم، روبه‌رو شویم و تجربیات مفیدی کسب کنیم زیرا مهم‌ترین ثروت نه پول، بلکه تجربه است.

منسن تاکید دارد که مفهوم بی‌خیالی که او درباره‌اش صحبت می‌کند با «بی‌تفاوتی» فرق دارد. بی‌خیالی مارک منسن به این معنا است که به‌عنوان عضوی از جامعه از تفاوت داشتن با دیگران نترسید و از آن لذت ببرید. ما باید از این رنج‌ها و تفاوت‌ها استفاده کنیم و آنها را در جهت بهبود خود به کار ببریم. 
منسن در کتابش با پشتوانه تحقیقات آکادمیک و شوخی‌های ظریف به‌موقع استدلال می‌کند توانایی ما در زندگی به خیلی چیزها ربط دارد که مثبت‌اندیشی سمی که این روزها باب شده است، جزو آن نیست.  

خلاصه کتاب

مارک منسن در کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها استدلال می‌کند که افراد باید به دنبال یافتن معنی از طریق چیزهایی باشند که به نظرشان مهم است و فقط درگیر ارزش‌هایی باشند که می‌توانند کنترل کنند. ارزش‌هایی مثل محبوبیت که تحت کنترل شخص نیستند ارزش‌های بد تلقی می‌شوند. علاوه بر این، افراد باید تلاش کنند تا این ارزش‌های غیرقابل کنترل را با چیزهایی مثل وقت‌شناسی، صداقت و مهربانی جایگزین کنند که توانایی تغییر آن‌ها را دارند. 

خیلی مهم است در زندگی‌مان معنایی پیدا کنیم اما معنا چطور پیدا می‌شود؟ یا بگذارید یک‌قدم عقب برویم. معنا چیست؟ معنا در زندگی هر کس با توجه ‌به ارزش‌ها و معیارهای اخلاقی‌اش ایجاد می‌شود. معیارهایی که شاید گاهی در کنترل فرد نباشند. مانند میزان محبوبیت اجتماعی شخص. وقتی با چنین معیاری که به‌اصطلاح ارزش بد نامیده می‌شود روبه‌رو می‌شویم چه‌کار می‌کنیم؟ رسانه‌های امروزی ما را به مثبت‌اندیشی سمی تشویق می‌کنند. مثبت‌اندیشی‌ای که نه‌تنها به ما کمکی نمی‌کند بلکه با سرکوب کردن و سرپوش گذاشتن بر احساسات بد و ناخوش‌آیندمان عزت‌نفس ما را تخریب می‌کنند. هنر ظریف رهایی از دغدغه ها ادعا می‌کند که ما نباید به دنبال این باشیم که حتماً میراثی از خودمان باقی بگذاریم. این طرز تفکر برای همه انسان‌ها ارزش مناسبی به شمار نمی‌رود و ممکن است شما را دچار سو تفاهم کند. 

«ببینید قضیه از این قرار است. شما یک روز خواهید مرد. می‌دانم یک جورهایی این حرفم بدیهی است اما فقط خواستم به شما یادآوری کنم. شما و تمام کسانی که می‌شناسید به زودی خواهید مُرد. در این مدت کوتاه میان اینجا و آنجا، دغدغه‌های محدودی می‌توانید داشته باشید؛ در واقع خیلی کم. اگر بخواهید دغدغۀ هر کس و هر چیز را بدون تفکر آگاهانه و تصمیم‌گیری داشته باشید، خب، در این صورت به فنا رفته‌اید.»

خواندن کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

خواندن این کتاب برای تمام کسانی که از اضطراب اجتماعی رنج می‌برند و یا در پیداکردن هدف زندگی‌شان مشکل دارند توصیه می‌شود. همچنین هرکسی که می‌خواهد روابطش را بهبود دهد باید این کتاب را مطالعه کند.

درباره نویسنده کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها

نویسنده کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها

مارک منسن وبلاگ‌نویس، نویسنده و کارآفرین آمریکایی اهل آستین شهر تگزاس است. او در سال 1984 به دنیا آمد و بعد از دریافت مدرک علوم مالی از دانشگاه بوستون در سال 2017، به وبلاگ‌نویسی روی آورد و دربارۀ موضوعاتی نظیر فرهنگ، روابط انسانی و روان‌شناسی مطلب می‌نوشت. چندی بعد، به گفتۀ مشاوران و دوستان شروع به نوشتن کتابی بر اساس مطالب وبلاگش کرد و به این صورت در 32 سالگی کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها را نوشت.

واکنش‌ها به کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها

کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ ها در هفتۀ دوم اکتبر سال 2016 رتبۀ ششم فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز در دستۀ کتاب‌های متفرقه و خودیاری را از آن خود کرد و برای اولین بار در سال 2017 به رتبۀ اول رسید. 

این کتاب تا پایان سال 2020 به مدت 179 هفته در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز ماند.

کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ ها در سال 2017 پرفروش‌ترین کتاب غیرداستانی انتشارات بارنز و نوبلز، چهارمین کتاب پرفروش آمازون و نهمین کتاب پرفروش کانادا شد. 

کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها بسیار مورد توجۀ منتقدین قرار گرفت. برخی از منتقدان آن را کتابی زرد خواندند و منسن را متهم به هجوگویی کرده‌اند اما برخی دیگر کتاب‌های او را بسیار عاقلانه و عمیق می‌دانند.

امتیازات

کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها از سایت Goodreads 3.9 از 5 و از سایت Amazon امتیاز 4.6 از 5 دریافت کرده است.

میزان فروش کتاب

این کتاب تا ژانویه 2019 بیش از سه میلیون نسخه فروخته است.

تحلیل سی‌بوک از کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها

خوانایی کتاب و روان بودن 
مارک منسن در کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ ها تئوری اکثر کتاب‌های خودیاری را زیر سؤال می‌برد، او معتقد است جامعه به بسیاری از مردم آموخته که به دلایل مختلف فرهنگی، سیاسی یا اجتماعی عمدتاً احساسات منفی خود را سرکوب کنند. اما با انجام این کار، جامعه مکانیسم‌های بازخوردی را که به حل مشکلات فرد کمک می‌کنند نادیده می‌‌گیرد. دائماً به دنبال شادی و خوشحالی بودن و توجه نکردن به دیگر احساسات و عواطف منفی انسان، صرف نکردن زمان و درک نکردن احساس غم، عصبانیت، تنهایی، حسادت و غیره بسیاری از مردم را دچار مشکلات پیچیده‌تری کرده است در حالی‌که شادی واقعی از حل مشکلات می‌آید.

غلبه بر ناملایمات زندگی نه فرار از آن است که ما را خوشحال می‌کند. ما انسان‌ها در واقع عاشق چالش هستیم و دوست داریم بر چالش‌های زندگی غلبه کنیم. کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها را بخوانید تا یاد بگیرید چطور دست از فرار بردارید و بفهمید که درد اجتناب‌ناپذیر است، مشکلات همیشگی هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند از مشکلات دور شود و شما فقط می‌توانید مشکلات امروز را با مشکلات فردا، که شاید کمی بهتر باشند عوض کنید. اما ناامید نشوید، شما نیز می‌توانید با کتاب جذاب، ساده و بی‌آلایش مارک منسن یاد بگیرید که چطور تمام ارزش‌های زندگی را چه خوب یا چه بد در آغوش بگیرید.


مدت زمانی که طول می‌کشد بخوانی 
یک خواننده با سرعت مطالعه متوسط 250 کلمه در دقیقه چیزی حدود سه ساعت و چهل و چهار دقیقه طول می‌کشد تا کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها را مطالعه کند. 

شرایط تهیه کتاب و مقایسه با نسخه صوتی و الکترونیکی 
این کتاب در ایران با نام‌های هنر رندانه به تخم گرفتن و هنر ظریف بی‌خیالی نیز ترجمه شده است. 

خواندن کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها به هرکسی که به دنبال شناختن خودش و رهایی از دغدغه‌های فکری است پیشنهاد می‌شود. این کتاب را می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی سی‌بوک و از طریق همین صفحه خریداری کنید.

نمایش کامل نقد و بررسی تخصصی

نظرات کاربران (16)

نظر شما در مورد این کتاب

امتیاز شما به این کالا:

نظرات دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • محمد حسین محزون
  • پاسخ به نظر

  مارک منسن در کتابش هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها، با نثری روان و خواندنی مفاهیم پیچیده‌ای را بیان کرده .منسون، با بیانی روان و سبکی ماهرانه مفاهیم پیچیده را، با روایت نمونه‌هایی متفاوتی از زندگی واقعی افراد گوناگون به شما منتقل می‌کند. او، زندگی خودش را نیز در جریان پرجوش و خروش کتاب وارد کرده و همین باعث می‌شود که شما با کتاب احساس نزدیکی کنید.

 • تصویر کاربر

  • عرفان ارشادی
  • پاسخ به نظر

  برای من 21 ساله یه کتاب کم حجم، سبک و روان بود جملات ساده ولی فوق‌العاده‌ای گفته شد که تا حالا از کسی نشنیده بودم و چه بسا مسیر زندگی من رو هم تغییر بده. از دستش ندید

 • تصویر کاربر

  • محمد ملکی
  • پاسخ به نظر

  خیلی کتاب عجیب و قشنگیه ، قشنگ زوان شناسی زرد رو از ذهن میشوره و میبره ، روان شناسی زرد که میگه ما محکوم به برنده شدن و ... هستیم ، ولی مارک منسن تو این کتاب خیلی قشنگ ، نگاهش به زندگی و اینکه پذیرش حقیقت واقعی به حای شعار های تو خالی رو توضیح میده.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

بریده ای از کتاب (5)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • عرفان ارشادی
  • 0

  شما هم خواهید مرد؛ چون آنقدر خوش شانس بوده‌اید که زندگی کنید.

 • تصویر کاربر

  • زهرا مجدی
  • 0

  ️من معتقدم چیزی که امروز با آن روبه‌رو هستیم، یک بیماری روان‌شناختی همه‌گیر است، بیماری‌ای که در آن مردم دیگر متوجه نمی‌شوند که اشکالی ندارد گاهی اوقات اوضاع بر وفق مراد نباشد.

 • تصویر کاربر

  • مونا بیگی
  • 1

  ترس از مرگ، از ترس از زندگی ریشه می‌گیرد. کسی که واقعاً زندگی کرده باشد، آماده است که هر لحظه بمیرد.

 • 1
 • 2
قرعه کشی بزرگ