• Backtoschool

تکه هایی از یک کل منسجم

(194)
نویسنده:

1,640,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
18504

علاقه مندان به این کتاب
257

می‌خواهند کتاب را بخوانند
23

کسانی که پیشنهاد می کنند
75

کسانی که پیشنهاد نمی کنند
4

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب تکه هایی از یک کل منسجم

انتشارات بینش نو منتشر کرد:
شاید زندگی پیدا کردن بخش‌‌هایی از خودمان در تکه‌‌تکه‌‌هایی از یک کُلِ منسجم است.
پیدا کردنی که به اندازه یک عمر طول می‌‌کشد.
و تکه‌‌هایی که همه‌‌جا حضور دارند و فقط کافی است ما در مسیرشان قرار بگیریم، آن‌‌وقت اگر هشیار باشیم، شاید بخش‌‌هایی از خودمان را ببینیم. بخش‌‌هایی از خودمان را در رابطه‌‌ها و در آدم‌‌هایی که تجربه می‌‌کنیم، در موقعیت‌‌هایی که قرار می‌‌گیریم، در فیلم‌‌هایی که می‌‌بینیم، در تاریخی که مرور می‌‌کنیم و حتی در کوچه‌‌ای که هیچ عابری ندارد و باد درخت‌‌هایش را بدون حضورِ تماشاچیان نوازش می‌‌کند.
شاید زندگی همین باشد.
فروشگاه اینترنتی 30بوک

  • نوع کالا
  • دسته بندی
  • موضوع اصلی
  • موضوع فرعی
  • نویسنده
  • نشر
  • شابک
  • زبان کتاب
  • قطع کتاب
  • جلد کتاب
  • تعداد صفحه
  • وزن
  • نوبت چاپ
  • سال انتشار
  • فارسی
  • رقعی
  • شومیز
  • 360 صفحه
  • 318 گرم
  • 208
  • 1401

نقد و بررسی تخصصی نقد و بررسی تخصصی

تکه هایی از یک کل منسجم  

تصویری از طرح جل کتاب تکه هایی از یک کل منسجم


زندگی تمام آن چیزی است که «نمرده» است. زندگی در مقابل مرگ و نیستی قرار می‌گیرد و اشاره به «هستی»‌ای ممتد دارد که همچنان زندگی را تجربه می‌کند. زندگی جریانی است که همراه ما زاده می‌شود و روزی که می‌میریم ما را ترک خواهد کرد.

درد و رنج بخش جداناشدنی از زندگی ماست و روابطمان حول‌وحوش چالش‌ها و تعارض‌های بسیاری می‌چرخند. تکه هایی از یک کل منسجم تلنگری برای روبه‌رو شدن با خود و سرشار از راه‌حل‌هایی برای رشد و بهبود است. تکه هایی از یک کل منسجم کتابی است که تا آخر عمر بارها و بارها به سراغ آن خواهید رفت و تکه‌هایی از آن را مرور خواهید کرد زیرا این کتاب مانند مادری مهربان و پرتجربه نصیحت‌ها و راهکارهایی برای زندگی در کنار مردم این روزگار ارائه می‌کند و راهنمای راه‌تان است.

معرفی کتاب تکه هایی از یک کل منسجم اثر پونه مقیمی

کتاب تکه هایی از یک کل منسجم اثر پونه مقیمی کتابی دربارۀ نحوۀ خوب زیستن و رشد کردن است. گرچه در دوران کودکی و نوجوانی ما بستر مناسبی برای آموزش چگونگی ارتباط با دیگران و مهم‌تر از همه خودمان وجود نداشته است، اما این روزها به یاری رسانه‌ها و کتاب‌هایی از این‌ دست که می‌توانند تلنگر خوبی برای بازنگری در عواطف و افکارمان باشند می‌توانیم آینه را برابر خود قرار دهیم و تکه‌های تیز و بُرندهٔ وجودمان را به یکدیگر پیوند دهیم. این کتاب کلامی شیرین دارد و به بسیاری از سؤالات و دغدغه‌های انسان با زبان ساده پاسخ می‌دهد و برای هرکسی که می‌خواهد زخم‌های زندگی‌اش را درمان کند، رشد کند و به آرامش برسد مناسب است.

خلاصه کتاب

دنیای پرمشغلهٔ امروزی فرصت خودکاوی و دید عمیق‌تر نسبت به احساسات و افکار ناخودآگاه‌مان را از ما گرفته است. گویی ما هر روز صبح با سرعت هرچه‌تمام‌تر از افکار و احساساتمان فرار می‌کنیم تا با آن‌ها رودررو نشویم. این روزها اغلبِ کتاب‌های رایج خودیاری تنها بر وجه مثبت‌اندیشی و عدم رویارویی و پذیرش مسائل و مشکلات تاکید دارند، اما پونه مقیمی در این اثر که شامل نه فصل است تکه‌های پازل درهم‌ریختهٔ وجود ما را در کنار هم قرار می‌دهد تا خود را به‌عنوان تکه هایی از یک کل منسجم ببینیم.

معمولاً در اتاق‌های روان‌درمانی، افراد ساعت‌ها روی یک صندلی در مقابل روان‌درمانگر می‌نشینند و لایه‌های خشم، اندوه، شادی، درد، و لذت را می‌شکافند. در این کتاب اما شما در مقابل خود نشسته‌اید و در انتهای هر فصل با نامه‌ای که گویی از خودِ آینده‌تان به شما ارسال شده به پذیرش درد و شفقت با خودتان، فراخوانده می‌شوید. پونه مقیمی این کتاب را در مقام یک روان‌درمانگر و باتوجه‌ به تجربیات خود از مراجعینش در طی سه سال به نگارش درآورده است، اما در ابتدا تاکید می‌کند که این کتاب نمی‌تواند جایگزین روان‌درمانی باشد و تنها تلنگری است برای مشاهده و شناسایی هرچه دقیق‌تر عواطف، افکار، مشکلات و مکانیزم‌های پیچیدهٔ روانی انسان.

از آن‌جایی‌که بخش زیادی از جهان‌بینی ما در بستر روابطمان با دیگر افراد جامعه از جمله خانواده، دوستان و ... شکل می‌گیرد، روابط می‌توانند کلاس درس خوبی برای تمرین هرچه بیشتر و مشاهدهٔ دقیق‌تر گره‌های روانی‌مان باشند. تکه هایی از یک کل منسجم با آن‌که در نُه فصل مدون شده است ولی می‌توان آن را بدون توجه به ترتیب فصل‌ها مطالعه کرد، چرا که همان‌طور که از عنوان آن برمی‌آید در انتها همهٔ مطالب به یک انسجام و هم‌پوشانی کلی می‌رسند. مولانا فلسفه‌ای دارد که از آن با عنوان «وحدت در کثرت» یا «وحدت وجود» یاد می‌شود و گرچه فلسفه‌ای عرفانی است اما قابل بسط دادن به وجود انسان نیز هست، چرا که اکثریت رفتارها و مکانیزم‌های دفاعی روان انسان نیز در انتها متحد شده و در خدمت یک تصویر بزرگ‌تر قرار می‌گیرند. برای دیدن درست این تابلوی نقاشی، ابتدا باید جزئیات آن را به‌خوبی بررسی کرد تا در انتها بتوان از آن فاصله گرفت و به یک دریافت واضح و روشن دست پیدا کرد.

مقیمی همچنین به بخش‌های مشترک انسانی تاکید می‌کند. یکی از معانی همدلی، توانِ درک زخم‌های دیگری و نیروی بالقوهٔ درون هر فرد برای تبدیل این زخم‌ها به نیروهای تخریب‌گر است. زمانی که بیاموزیم هرکدام از ما می‌توانیم حامل چه زخم‌هایی باشیم و هر اتفاق چگونه می‌تواند آن نیروی نهفته را بیدار کند، درک رفتارهای دیگران نیز برایمان آسان‌تر خواهد شد و آسیب کمتری خواهیم دید؛ چرا که انسان‌ها عموماً وقایع مشابهی را تجربه می‌کنند و این جهان‌بینی و نحوهٔ واکنش آن‌ها به آن وقایع و اتفاقات است که نقش کلیدی و تعیین‌کننده را در زندگی‌شان بازی می‌کند.

به گفتهٔ نویسنده با وجود این‌که در ادبیات رایج فرد «سالم» از نظر روانی، فردی تصور می‌شود که همواره شاد و آرام است، و یا خشم و اندوه و ترس را تجربه نمی‌کند، در این کتاب ما به پیشواز تجربهٔ کامل عواطفمان می‌رویم تا از تبدیل‌شدن درد به رنج، جلوگیری کنیم. درد زمانی که به‌درستی تجربه نشود، نمی‌توان به‌درستی از آن عبور کرد و لاجرم به‌مرورزمان تبدیل به رنج می‌شود.

تنهایی نیز که یکی از دل‌مشغولی‌های انسان معاصر به شمار می‌آید، به‌دفعات در کتاب تکه هایی از یک کل منسجم مورد بررسی قرار می‌گیرد و از لزوم آگاهی و پذیرش آن در جهت برقراری ارتباط درست با دیگران سخن گفته می‌شود. ما می‌آموزیم، درد، رنج، تنهایی، فقدان و ناکامی همه بخش‌های جدانشدنی از زندگی ما هستند و با مسکن‌های موقت نمی‌توان آن‌ها را درمان کرد. 

خواندن کتاب تکه هایی از یک کل منسجم را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

تکه هایی از یک کل منسجم را بیشتر می‌توان چکیده‌ای از بهترین کتاب‌های خوب روان‌شناسی و روان‌شناختی دانست. به همین خاطر این کتاب برای کسانی که دنبال خودشناسی هستند بسیار مناسب است. افراد باید راهکارهای ارائه شده در این کتاب را با توجه ‌به وضعیت خود شخصی‌سازی کرده و برای شناخت دقیق‌تر آن به روان‌درمانگر مراجعه کنند، چرا که وضعیت روانی هر فرد برآیندی از مسائل زیستی، خانوادگی، اجتماعی و تاریخی اوست و دلیل هر کنش یا واکنش به شرایط باید در این بستر بررسی شود. باید دست خود را بگیریم و آن‌گونه که نویسنده می‌‌گوید، از موهبت زمان برای شفای زخم‌ها و حرکت به سمت جلو استفاده کنیم.

اگر به این کتاب علاقه‌مند هستید در این حوزه کتاب‌های زیر را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم: هنر و علم خودشناسی نوشتهٔ پیتر هالینز، نیمه تاریک وجود نوشتهٔ دبی فورد، انسان در جستجوی معنا نوشتهٔ ویکتور فرانکل، زندگی خود را دوباره بیافرینید نوشتهٔ جفری ای. یانگ.
ما انسانیم و بیشتر از آنکه به شادی احتیاج داشته باشیم تا احساس کنیم خوشبخت هستیم به هشیاری و پذیرش احتیاج داریم، و هشیاری و پذیرش شادی‌بخش نیستند.

درباره نویسنده کتاب تکه هایی از یک کل منسجم

تصویری از نویسنده کتاب تکه هایی از یک کل منسجم

پونه مقیمی متولد سال 1361، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی و کاندیدای دکتری روان‌شناسی عمومی است. او در کتاب تکه‌هایی از یک کل منسجم، از زبان علمی و اصطلاحات پیچیدهٔ روان‌شناسی استفاده نکرده و در جهت درک آسان‌تر مخاطب مقصود خود را با زبانی نسبتاً ادبی و روان به رشتهٔ تحریر درآورده است. برخی از نوشته‌های این کتاب برگرفته از پست‌های صفحهٔ اینستاگرام مقیمی است که در آن ارتباط پویا و مؤثری با مخاطبان خود دارد. نویسنده گرچه خود را روان‌شناس اگزیستانسیال معرفی نمی‌کند اما در این کتاب عموماً بر پایۀ روان‌درمانی اگزیستانسیال پیش می‌رود و بر دلواپسی‌های غایی وجود انسان از جمله: مرگ، تنهایی و انزوا، پوچی و بی‌معنایی و آزادی و انتخاب انگشت می‌گذارد.

او در هر فصل با آوردن نقل‌قول از فیلم‌ها، کتاب‌ها یا اشخاص نامدار به ما در درک هرچه بهتر مقصود خود کمک و آن را باورپذیرتر می‌کند. از دیگر روان‌شناسان نامداری که تجربیات روان‌کاوی خود را با ادبیات ترکیب کرده‌اند می‌توان به اروین یالوم اشاره کرد. از جمله آثار اروین یالوم که در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند می‌توان به این موارد اشاره کرد: «روان‌درمانی اگزیستانسیال»، «دروغگویی روی مبل»، «نیچه گریست»، «مامان و معنی زندگی» و «درمان شوپنهاور».


همه ما آن‌قدر ازدست‌دادن‌ها و نداشتن‌ها را تجربه خواهیم کرد تا روزی به «زمان» ایمان بیاوریم.

امیتازات

این کتاب موفق شده از سایت Goodreads امتیاز 4.22 از 5 به دست آورد.

میزان فروش کتاب

تکه هایی از یک کل منسجم را نشر بینش نو برای نخستین‌بار در دی‌ماه 1397 چاپ رساند و به علت محبوبیت بالا تاکنون صد و شصت و چهار بار تجدید چاپ شده است.

تحلیل سی بوک از کتاب تکه هایی از یک کل منسجم

تحلیل سی بوک

خوانایی کتاب و روان بودن:

این کتاب زبان ساده، شیرین و جذابی دارد و به‌سرعت در دل شما جا باز می‌کند و راهنمای زندگی‌تان می‌شود. لحن تسلی‌بخش و پراطمینان نویسنده قلب خواننده را گرم می‌کند و او را با ژرف‌اندیشی و خودشناسی آشنا می‌کند.

مدت زمانی که طول می‌کشد کتاب را بخوانید:

یک خوانندۀ خوش‌خوان با سرعت خواندن حدوداً 250 کلمه در دقیقه و به‌صورت پیوسته، چیزی حول‌وحوش هشت ساعت طول می‌کشد تا این کتاب را بخواند.

شرایط تهیه کتاب و مقایسه با نسخه صوتی و الکترونیکی

تکه هایی از یک کل منسجم نسخه صوتی قابل‌خرید ندارد، ولی نسخه صوتی رایگان آن در وب‌سایت‌های مختلف قابل‌دسترس عموم است. این کتاب نسخۀ الکترونیک یا پی‌دی‌اف نیز ندارد و تنها به‌صورت فیزیکی چاپ شده است. این کتاب را تنها نشر بینش نو به چاپ رسانده است و می‌توانید به‌راحتی آن را از طریق سایت سی بوک تهیه کنید. 

خواندن تکه هایی از یک کل منسجم برای درمان روح‌های زخم‌خورده ضروری است و به تمام کسانی که در پی رشد شخصیتشان هستند نیز توصیه می‌شود. این کتاب در نهایت موجب پذیرش، آشتی، شناخت و دوستی با خود می‌شود. 

نمایش کامل نقد و بررسی تخصصی

نظرات کاربران (27)

نظر شما در مورد این کتاب

امتیاز شما به این کالا:

نظرات دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • مهسا حسین زاده
  • پاسخ به نظر

  واقعا نمیفهمم از چی این کتاب مردم خوششون اومده مثل کتابای روانشناسی()زرد بازار کتاب بود چند صفحه رو که میخونی متوجه میشی.خواهش میکنم نخرید و برای وقتتون ارزش قایل بشید

 • تصویر کاربر

  • هدا لرکی
  • پاسخ به نظر

  هرچی ازش بگم کم گفتم کتابی که بارها و بارها میخونیشو عمیقا به فکر فرو میری و هیچوقت ازش خسته نمیشی فوق العاده است

 • تصویر کاربر

  • الهام قوسی
  • پاسخ به نظر

  بهترین کتابی که در زمینه روانشناسی و روان درمانی مطالعه کردم این کتاب باعث شد به خودشناسی برسم و بتونم خودم و احساساتم رو کنترل کنم

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

بریده ای از کتاب (7)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • حسن شکوری
  • 0

  با هر تجربه‌ای که به دست می‌آوریم و با هربار مرور گذشته، متوجه می‌شویم هربار برداشت ما از وقایع و خاطره و اتفاق‌ها که در گذشته رخ داده ((تغییر)) می‌کند.

 • تصویر کاربر

  • حسن شکوری
  • 0

  هرچه که عادت‌هایمان را به‌هم بزند یک ((فرصت)) است؛ حال می‌خواهد یک سرماخوردگی ساده و ماندن در خانه باشد یا مسافرت رفتن و یا حتی عوض کردن مسیر همیشگی رفتن به خانه.

 • تصویر کاربر

  • ساناز طاهری
  • 0

  زمانی که با تنهایی‌مان دوست شویم درمی‌یابیم نوع ارتباط برقرار کردنمان با آدم‌ها تغییر می‌کند. وقتی از تنهایی‌مان فرار نمی‌کنیم، دیگر نیاز نداریم به آدم‌ها «پناه» ببریم. حالا رابطه‌هایمان رنگ و بوی نیاز و خواهش ندارد. طعم «ترس از دست دادن» ندارد و قرار نیست آدم‌ها شبیه توقع‌ها و آرزوهای ما شوند.(ص34)

 • 1
 • 2
 • 3
قرعه کشی بزرگ