انسان در جستجوی معنا

(393)
نشر:

580,000ریال

522,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
24065

علاقه مندان به این کتاب
305

می‌خواهند کتاب را بخوانند
34

کسانی که پیشنهاد می کنند
63

کسانی که پیشنهاد نمی کنند
3

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب انسان در جستجوی معنا

انتشارات جامی منتشر کرد:

انسان در جستجوی معنا (انگلیسی: Mans Search for Meaning) اثر ویکتور فرانکل، روان‌پزشک، عصب‌شناس و پدیدآورنده لوگوتراپی است که در سال 1946 منتشر شد. این کتاب در بر دارنده خاطرات فرانکل از وضعیت خود و سایر قربانیان اردوگاه‌های کار اجباری آلمان در خلال جنگ دوم جهانی است. فرانکل در این کتاب به عنوان یک (روان‌شناسی اگزیستانسیالیتی) روان‌شناس اگزیستانسیالیت به اهمیت جستجوی معنا برای زندگی، در سخت‌ترین شرایط زندگی می‌پردازد و ضمن روایت خاطراتش از اردوگاه‌های کار اجباری، تلاش می‌کند که نگرش جدیدش را در روان‌شناسی (لوگوتراپی) تبیین کند.

بیش از 9 میلیون نسخه از این کتاب تأثیرگذار تا زمان مرگ ویکتور فرانکل در سال 1997 در آمریکا فروخته شد، به 24 زبان زنده دنیا ترجمه شد و 73 بار تجدید چاپ شد.

فروشگاه اینترنتی 30بوک

نقد و بررسی تخصصی نقد و بررسی تخصصی

اینفوگرافیک کتاب انسان در جستجوی معنا

کتاب انسان در جستجوی معنا

معرفی کتاب انسان در جستجوی معنا اثر ویکتور فرانکل


انسان در جستجوی معنا کتاب ارزشمند ویکتور فرانکل است که در سال 1946 منتشر شد. ویکتور فرانکل کتاب را بر حسب تجربیات خودش به عنوان یک زندانی در اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم نوشت و به شرح روش روان‌درمانی خود که شامل خلق معنا از دردها و رنج‌ها و آسیب‌ها به منظور تحمل راحت‌تر درد و زندگی هدفمند است پرداخت.

کتاب انسان در جستجوی معنا بر روی اندیشه و سبک زندگی شما تأثیر مثبت بسیار زیادی می‌گذارد. این کتاب اثری تکرارنشدنی است. در این مقاله شما با سرگذشت و چرایی نوشته شدن این کتاب آَشنا خواهید شد و در خواهید یافت که باید حتماً یک نسخه از این کتاب را در قفسۀ کتاب‌های خودیاری‌تان داشته باشید تا زندگی‌تان را بهبود ببخشید.

کتاب انسان در جستجوی معنا اثر ویکتور فرانکل با ترجمۀ امیر لاهوتی یکی از مشهورترین کتاب‌های روان‌شناختی در سرتاسر جهان است. ویکتور فرانکل، متخصص مغز و اعصاب اتریشی و بازماندۀ فجایع هولوکاست این کتاب را نوشته است. به گفتۀ فرانکل، این‌که یک زندانی چقدر دوام بیاورد بسیار بستگی به نحوۀ تصور آینده در ذهنش دارد. ویکتور فرانکل در این کتاب به این سؤال پاسخ داده است که زندگی روزمره در یک اردوگاه کار اجباری چگونه در ذهن یک زندانی عادی منعکس شده است؟ 

بخش اول کتاب تحلیل فرانکل از تجربیاتش در اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌هاست در حالی‌که بخش دوم، ایده‌های فرانکل دربارۀ معنا و نظریه‌اش به نام لوگوتراپی است. انسان در جستجوی معنا کتابی ساده و درعین‌حال عمیق و تأمل برانگیز است. فرانکل بنیان‌گذار مکتب روان‌شناسی معنادرمانی یا لوگوتراپی است و این کتاب در درستۀ روان‌شناسی وجودی قرار می‌گیرد. کتاب‌ها و سخنرانی‌های فرانکل که چندین مرتبه جایزه برده‌اند الهام‌بخش‌ترین آثار در زمینۀ یافتن معنای زندگی و رنج هستند. انسان در جستجوی معنا پس از انتشار ارزش و توجه بالایی را نصیب خود کرد. علت این امر آن است که فرانکل در نقل خاطرات خودش از اردوگاه‌های کار اجباری آشوویتس با بیانی منطقی و شیوۀ مستقیم و گزارشی سبک رئالیستی به کتاب می‌بخشد و رنج و درد عمیقی که در آنجا تجربه کرده است را به‌صورت ساده توصیف می‌کند.

در کتاب انسان در جستجوی معنا چه می‌خوانیم؟

انسان در جستجوی معنا اثری غیرداستانی است که در نیمۀ اول به تجربۀ مستقیم ویکتور فرانکل از زندگی در اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها و در نیمۀ دوم به تکنیک روان رمانی او به نام لوگو تراپی می‌پردازد. فرانکل برای نقل خاطراتش از اردوگاه نازی‌ها از روایت خطی پرهیز می‌کند و بیشتر بر بیان این موضوع متمرکز است که چگونه مبارزات روزمرۀ زندگی اردوگاهی بر وضعیت روحی زندانیان تأثیر می‌گذاشت. لذا، او تنها زمانی که بتواند از تجربیاتش به‌عنوان مدرکی بر نظریه‌های روان‌شناختی‌اش استفاده کند جزئیات آن را بازگو می‌کند.
فرانکل بیان می‌کند که بر اساس مشاهدات او از هم‌بندانش، زندانی معمولی از سه مرحلۀ ذهنی عبور می‌کند:

1. شوک، در چند روز اول پس از ورود
2. بی‌تفاوتی و مرگ احساسی بعد از عادت کردن به زندگی در اردوگاه
3. سرخوردگی از زندگی پس از آزادی

ازآنجایی‌که هر موقعیتی در زندگی برای انسان چالشی است و مشکلی را پیش روی او قرار می‌دهد تا حل کند، او تنها با مسئولیت‌پذیری می‌تواند به زندگی پاسخ دهد. فرانکل در بیشتر کتاب، یعنی بخش اول آن «سرگذشتی بر زندگی در اردوگاه کار اجباری» به بررسی اتفاقاتی که برای زندانیان بی‌تفاوت رخ داد و چگونگی جلوگیری او از این بی‌تفاوتی می‌پردازد. 
بنیاد اصلی فلسفۀ فرانکل آن است که عمیق‌ترین آرزوی هر انسانی یافتن معنایی در زندگی‌اش است و اگر او بتواند آن معنا را دریابد، می‌تواند از هر چیزی جان سالم به در ببرد. فرانکل از تجربیات در اردوگاه کار اجباری معنا پیدا کرد و تصمیم گرفت که از رنجش به‌عنوان فرصتی در جهت تبدیل‌شدن به فردی بهتر بهره ببرد. او به‌جای آنکه تسلیم بی‌تفاوتی اردوگاه شود و بپذیرد که محکوم به فناست، ترجیح داد رنجش را در آغوش بکشد. به گفتۀ فرانکل، باوجوداینکه شرایط زندگی انسان تحت‌تأثیر مستقیم سرنوشت او قرار می‌گیرد، باز او در نهایت آزاد است که مسیر زندگی‌اش را انتخاب کند حتی در بدترین شرایط ممکن، انسان همیشه در انتخاب نگرشش نسبت به زندگی آزاد است.

فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا، مدعی است که سه راه برای معنایابی در زندگی وجود دارد: از طریق کار، عشق و رنج. او اراده‌اش برای رسیدن به معنا را از طریق تمرکز بر معانی بالقوه‌ای که می‌توانست در طول سه سال حضور در اردوگاه‌ها در خودش ایجاد کند، زنده نگه داست. علاوه بر این او بافکر کردن به کاری که پس از ترک اردوگاه می‌خواست انجام دهد به خود انگیزه می‌داد.

او می‌خواست دست‌نوشته‌های تحقیقاتی‌اش که بیشتر دررابطه‌با همین لوگو تراپی بودند و آن را در بدو ورود به اردوگاه ازدست‌داده بود، بازنویسی کند. او همچنین امید و معنا را در عشق به همسرش (همسر باردار فرانکل نیز به دست نازی ها کشته شد) که برایش فراتر از تن رفته و به درون روح و روانش نفوذ کرده بود پیدا کرد و توانست به کمک آن از سخت‌ترین دوران زندگی‌اش بگذرد.

بخش دوم کتاب انسان در جستجوی معنا، به توضیح بیشتر ایده‌ها و نظریه‌های فرانکل در بارۀ معنایابی اختصاص‌یافته است. او توضیح می‌دهد که میل انسان به پیداکردن معنا می‌تواند او را از منظر وجودی ناامید و خشمگین کند و این حس هم به‌نوبة خودش می‌تواند باعث یأس فلسفی شود.

به بیانی دیگر، اگر انسان نتواند معنایی برای زندگی‌اش بیابد، ممکن است دچار مشکلات روان رنجوری شود که نیاز به رسیدگی پیدا می‌کند و استدلال می‌کند که هرکسی باید تلاش کند در وضعیت نو پویایی (پذیرش تنش وجودی) قرار بگیرد، وضعیتی که در آن تنشی بین آنچه قبلاً انجام می‌داده و آنچه امیدوار است انجام دهد وجود داشته باشد. از نظر فرانکل این تنش بین گذشته و حال برای سلامت روان حیاتی است. 

انسان در جستجوی معنا یکی از کتاب‌های عالی تمام دروان دربارۀ معنا و هدف زندگی است. ویکتور فرانکل در کتاب و نظریه‌هایش بر خلاف سایر کتاب‌های انگیزه‌بخش یا هدفمند که رویکردهای معنوی یا مذهبی دارند، رویکردی روان‌شناختی و عملی دارد.

از کتاب انسان در جستجوی معنا چه می‌آموزیم؟

درس ۱: بی‌تفاوت بودن نسبت به مرگ به مردم امکان زنده ماندن می‌دهد
فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا می‌گوید که تمام زندانیان اردوگاه کار اجباری پس از رسیدن به ارودگاه چندین مرحله را پشت سر می‌گذاشتند. فرانکل و زندانیانی چون او که دوام آوردند و زنده ماندند، در برخی ویژگی‌ها شبیه به یکدیگر بودند. برای دوام آوردن در چنین شرایطی باید با این حقیقت که مرگ هرلحظه در کمین است کنار بیایید. این نوع بی‌تفاوتی نسبت به مرگ به زندانیان امکان می‌دهد که از ذهن خود در برابر وحشت محافظت کنند و آنچه را برای زنده ماندن لازم است انجام دهند.

همۀ چیزهایی که ما امروز بدیهی می‌دانیم مثل غذا، لباس، خواب و استراحت در اردوگاه‌های کار اجباری به شدت محدود بودند. زندانیان با تسلیم‌شدن مقابل زمان حال و حتی یک ثانیه فکر نکردن به آینده، بسیار بی‌تفاوت می‌شدند و مثلاً برداشتن کفش‌های یک جنازه یا پنهان شدن در انبوهی از کود برای این‌که آن‌ها را به اتاق‌های گاز نبرند برایشان به امری معمولی تبدیل می‌شد و آزارشان نمی‌داد.
گاهی اوقات تنها راه زنده ماندن تسلیم شدن در برابر مرگ است.

درس ۲: زندگی شما معنای خاص خود را دارد و این به شما بستگی دارد که هر لحظه معنای آن را بیابید
اگر از هر شطرنج‌ باز بزرگی بپرسید بهترین حرکت در شطرنج چیست آن‌ها فقط با چهره‌ای متحیر به شما خیره خواهند شد. چنین چیزی وجود ندارد. با این‌حال، می‌توان بهترین حرکت‌ها را روی تختۀ شطرنج پیاده کرد. مطمئناً بهترین حرکت در هر بازی بسته به همان بازی متفاوت است اما هیچ حرکت خاصی نیست که بتواند همۀ حرکت‌های دیگر را شکست بدهد. معنای زندگی شما هم همین‌طور است.

هیچ معنای کلی برای زندگی وجود ندارد. معنای زندگی شما نه تنها فقط مختص به خود شماست بلکه به تصمیمات و موقعیت‌های شما نیز بستگی دارد. این همان چیزی است که لوگوتراپی ادعا می‌کند و این تصور رایج را که می‌گوید برای داشتن بهترین وجه زندگی ابتدا باید معنای آن را بیابید رد می‌کند. در عوض، نحوۀ عمل شما و میزان مسئولیتی که در قبال تصمیم‌هایتان می‌پذیرید تعیین می‌کند که چقدر احساس شما در زندگی معنادار است. 

مثلاً وقتی فرانکل در اردوگاه کار اجباری مجبور بود در طول شب با پای برهنه روی صخره‌های یخی کار کند، با فکر کردن به همسرش و تصور‌کردن چهرۀ او، به زندگی امیدوار می‌شد و عشق و معنای زندگی را در آن لحظه می‌یافت. 

درس ۳: سعی کنید ترس‌هایتان را واقعی کنید تا آن‌ها را از بین ببرید.
کار دیگری که لوگوتراپی انجام می‌دهد این است که افراد را قادر می‌سازد تا به جای عوامل بیرونی بر وضعیت درونی ذهن‌شان تمرکز کنند و بنابراین احساس می‌کنند که بر زندگی‌شان کنترل دارند. 

مثلاً اگر می‌ترسید گاهی اوقات در مقابل دیگران لکنت داشته باشید ممکن است محیط و اطرافیان را مقصر بدانید. اما با استفاده از لوگوتراپی و چیزی که فرانکل به آن قصد متناقض می‌گوید می‌توانید این فکر را تغییر دهید و کنترل کنید. در واقع، شما به لکنت می‌افتید چون می‌ترسید به لکنت بیافتید. اما اگر تلاش کنید و بر ترس‌هایتان غلبه کنید این واقعیت ذهنی‌تان تغییر می‌کند. در واقع شما باید دقیقاً همان کاری را انجام دهید که از آن می‌ترسید و سعی کنید تا جایی که ممکن است جلوی دیگران لکنت داشته باشید. آن‌وقت می‌فهمید حالا که می‌خواهید واقعاً لکنت داشته باشید، نتیجه‌ای نمی‌گیرید و در نهایت ترس‌تان از لکنت داشتن جلوی دیگران به راحتی از بین می‌رود.

فهرست مطالب کتاب انسان در جستجوی معنا

• دیباچه
• بخش نخست: سرگذشتی در اردوگاه کار اجباری
• بخش دوم: معنای اساسی لوگوتراپی
• معنایابی 
• ناکامی وجودی 
• نوروزهای اندیشه‌زاد (نئوژنتیک)
• پویایی اندیشه‌ای
• خلاء وجودی
• معنای زندگی
• جوهر وجود
• معنی عشق
• معنای رنج
• مسایل مافوق‌ بیماری
• لوگودراما
• معنای غایی
• گذرایی زندگی
• روش لوگوتراپی
• عصبیت‌های قومی
• جبر مطلق
• ایمان روانپزشکی
• روان‌درمانی انسانی شده
• یادداشت‌ها

مضامین کتاب انسان در جستجوی معنا

جستجوی معنا
به عقیدۀ فرانکل، یافتن معنا نیروی محرک در زندگی هر فرد است، به عبارت دیگر، نیاز به نوعی معنا در اعمال و وجود فرد نهفته و هستۀ اصلی روانشناسی فردی است. بخش اول کتاب نیز گواهی بر این باور است. فرانکل از تجربۀ وحشتناک خود به عنوان یک زندانی در چهار اردوگاه کار اجباری نازی‌ها در طول سه سال می‌نویسد و از مشاهدات خود در آن‌جا به عنوان مدرکی بر ادعاهایش استفاده می‌کند. فرانکل توضیح می‌دهد که بسیاری از زندانیان تنها چند روز پس از رسیدن به اردوگاه کار اجباری نسبت به زندگی خود بی‌تفاوت می‌شدند. 

آن‌ها به سرعت به ظلم عادت می‌کردند و می‌دانستند که شانس محدودی برای زنده‌ماندن دارند بنابراین اساساً تسلیم می‌شدند. با این وجود خود فرانکل، با جستجوی مداوم برای معنادار کردن تجربیاتش توانست جلوی بی‌تفاوتی‌اش را بگیرد. فرانکل همچنین چارچوب فکری خود را تغییر داد و تصمیم گرفت این زمان در اردوگاه را صرف مشاهدۀ چگونگی تأثیر چنین محیطی بر ذهن زندانیان کند. سرانجام، او با یادآوری عشق خود به همسرش و متعهد شدن به بازنویسی دست نوشته‌ای که نازی‌ها در آشویتس از او گرفته‌ بودند معنای زندگی را می‌یابد.

آزادی، خوش‌بینی و مسئولیت‌پذیری
در حالی که بسیاری از معاصران فرانکل پس از مشاهدۀ فاجعۀ هولوکاست دیدگاه‌هایی بسیار منفی نسبت به بشریت پیدا کردند، اما فرانکل اساساً خوشبین باقی ماند. او معتقد بود که حتی بدترین انسان‌ها هم می‌توانند آدم‌های خوبی شوند چون انسان این ظرفیت را دارد که هر لحظه خود را تغییر دهد. این ایده از آنجا ناشی می‌شود که هر چقدر یک انسان در موقعیت وحشتناکی قرار بگیرد، همیشه نحوۀ واکنش به آن موقعیت به خودش شخص بستگی دارد و در انتخاب سرنوشت خود آزاد است. 

فرانکل خود را به طرز غم‌انگیزی خوش‌بین می‌بیند چون معتقد است که انسان همیشه این توانایی را دارد که رنج را به یک دستاورد تبدیل کند، احساس گناه را به انگیزه تغییر دهد و از بی‌معنایی زندگی به عنوان انگیزه‌ای برای ارزشمند کردن زندگی استفاده‌کند. با این‌که خوش‌بینی اغلب با شادی همراه است، فرانکل توضیح می‌دهد که در واقع هدف، یافتن معنا و نه پیدا کردن شادی است.
فرانکل می‌تواند خوش‌بین باشد چون معتقد است انسان اساساً آزاد است و این آزادی با خودش مسئولیت به همراه دارد.  

بریده‌هایی از کتاب انسان در جستجوی معنا

«در روان‌پزشکی حالتی است به نام «توهم رهایی» و امید نجات یا بنا به ضرب‌المثل مشهور: «از این ستون به آن ستون فرجی است» شخص محکوم به مرگ درست قبل از اعدام چنین توهماتی به سراغش می‌آید که شاید در آخرین لحظه حکم مرگش به تأخیر بیفتد و از مُردن رهایی یابد. ما هم چنین امیدی به دل می‌بستیم و امیدوار بودیم که امور به خیر بگذرد. صورت‌های سرخ و گونه‌های گوشتالود آن زندانیان، برای همۀ ما کورسوی امید و نوعی دلداری بود اما نمی‌دانستیم آ‌ن‌ها گروه برگزیده‌ای بودند که وظیفۀ خوش‌آمدگویی روزانه به تازه‌واردان را برعهده داشتند.»

«تقریباً همۀ افرادی که در آن قطار همراه ما بودند این تصور واهی را داشتند که سرانجام روزی نجات خواهند یافت و زندگی دوباره به آن‌ها لبخند خواهد زد ولی ما نمی‌دانستیم که در پشت پرده چه در جریان است و ما چه سرنوشتی خواهیم داشت. به ما فرمان دادند که اثاثیۀ خود را در قطار بگذاریم و در دو خط بایستیم. زنان یک سو و مردان در سویی دیگر، تا از مقابل افسران اس.اس بگذریم. شگفتی این‌جا بود که من جرئت کرده و کوله‌پشتی خود را در زیر پالتوام پنهان کردم. گروه ما یکی یکی از جلو افسر اس.اس می‌گذشت. احساس کردم که اگر چشمان افسر اس.اس بر کوله‌پشتی‌ام بیفتد دمار از روزگارم درخواهد آورد.»

«نخستین شبی که در آشویتس بودیم بر بستری از الوار خوابیدیم، تخته‌ها ردیف بودند و بر هر تختۀ چوب که اندازه‌اش دو متر و نیم تا سه متر بود نه نفر به پهلو خوابیدیم. هر نه نفر تنها دو پتو داشتند. به خاطر جای کم مجبور بودیم به هم بچسبیم و همین کار سبب شد تا در آن سرمای هولناک هیچ گرمایی هدر نرود. هر چند بردن کفش در خوابگاه ممنوع بود اما برخی افراد به جای بالش آن کفش‌های پر از گل و لای و کثیف را زیر سر نهادند. در غیر این صورت مجبور بودند سر را روی دست خواب رفته خود بگذارند. با وجود این شرایط دردناک همه خوابمان برد و برای چند ساعتی به عالم فراموش فرو رفتیم و از درد و رنج جانکاه رهایی یافتیم و این فراموشی و آسایش موقتی خود نعمت بزرگی بود.»

خواندن کتاب انسان در جستجوی معنا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

خواندن این کتاب برای هرکسی که معنای زندگی‌اش را گم‌کرده و خیال می‌کند که پایان زندگی‌اش فرارسیده و ناامیدی گریبانش را گرفته است توصیه می‌شود. انسان در جستجوی معنا، کتابی است که اگر با توجه و مستمر خوانده شود به‌احتمال زیاد می‌تواند راه حلی برای احساس افسردگی خوانندگان باشد.

دربارۀ نویسندۀ کتاب انسان در جستجوی معنا

تصویری از ویکتور فرانکل نیوسنده کتاب انسان در جستجوی معنا

ویکتور فرانکل در 26 مارس 1905 به دنیا آمد و در 2 سپتامبر 1997 درگذشت. او نویسندۀ کتاب مشهور انسان در جستجوی معنا است و این کتاب که تجربیات شخصی خود نویسنده است، خود شرح وقایع و گواهی بر وجود هولوکاست است که نازی‌ها تلاش کردند مدارک آن را از بین ببرند. فرانکل به‌عنوان بنیان‌گذار معنادرمانی یا لوگو تراپی شناخته می‌شود که نوعی مشاورۀ وجودی است. این کتاب تحسین شده تجربیات فرانکل را به‌عنوان یک زندانی در اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم بازگو می‌کند و در نیمۀ دوم مفاهیم معنادرمانی و تحلیل وجودی را توصیف می‌کند. 

لوگو تراپی که گاهی از آن به‌عنوان روان‌شناسی فرانکلی هم یاد می‌شود، پس از مکتب روانکاوی زیگموند فروید و مکتب روان‌شناسی فردی آلفرد آدلر، مکتب سوم وین نامیده می‌شود. وین، پایتخت اتریش، زادگاه بسیاری از دیدگاه‌های روان‌درمانی 12دنیای مدرن غرب است. برخلاف بسیاری از اگزیستانسیالیست‌های اروپایی، فرانکل بدبین نبود و درست همان‌طور که آدلر مکتب روان کاوری فروید را به‌خاطر تعارضات دیدگاه نظری متفاوتی ترک کرد، فرانکل «اصل لذت» فروید و «اراده قدرت» آدلر را به‌عنوان انگیزۀ اصلی زندگی رد کرد و عوض آن استدلال کرد که «معنا طلبی» انگیزۀ اصلی انسان است.

انجمن پزشکی آمریکا، انجمن روانپزشکی آمریکا و انجمن روان‌شناسی آمریکا لوگو تراپی فرانکل را رسماً به‌عنوان مکتبی علمی مبتنی بر روان‌درمانی به رسمیت شناختند. انجمن مشاوره انسان‌گرایانه که بخشی از انجمن مشاوره آمریکاست، صراحتاً فرانکل را پیش‌گامی معرفی می‌کند که در توسعه مشاوره انسان‌گرایانه مؤثر بوده است. فرانکل بعداً اظهار کرد که کتابی که جزئیات تجربیات در اردوگاه‌های کار اجباری را شرح می‌دهد از او تراوش می‌کند. وی در ابتدا قصد داشت که انسان در جستجوی معنا را به‌صورت ناشناس منتشر کند و تنها بعد از اصرار زیاد دوستانش اجازه داد تا نامش روی کتاب چاپ شود و توضیحی دربارۀ لوگو تراپی اضافه کرد. 

 

گوردون آلپورت از دانشگاه هاروارد (روان‌شناسی برجسته که امروزه به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران روان‌شناسی شخصیت شناخته می‌شود) خاطرنشان کرد که فرانکل، برخلاف بسیاری از اگزیستانسیالیست‌های اروپایی، بدبین نبود بلکه به‌عنوان فردی که رنج بسیار زیادی را تجربه کرده بود، دیدگاهی بسیار امیدوارکننده از ظرفیت افراد برای فراتر رفتن از مشکلات و معضلات خود داشت. پس از پایان جنگ جهانی دوم، فرانکل در بیمارستان پولیکلینیک در وین به‌عنوان رئیس بخش اعصاب استخدام شد. در این مدت، وی مدرک دکترای (دوم) فلسفه را از دانشگاه وین گرفت. پایان‌نامه او بررسی رابطه روان‌شناسی و دین بود. در آن، فرانکل استفاده از گفتگوی سقراطی (گفتمان خودیابی) را با مراجعان تشویق کرد تا به آن‌ها کمک کند تا با ناخودآگاه ذهنی (روحانی) خود تعامل داشته باشند. این پایان‌نامه در نهایت تبدیل به کتابی شد که در سال 1948 به زبان آلمانی منتشر شد و نسخۀ انگلیسی‌زبان آن در سال 1975 با عنوان خدای ناخودآگاه: روان‌درمانی و الهیات منتشر شد.

واکنش‌ها به کتاب انسان در جستجوی معنا

«اثری جاودان در ژانر ادبیات بقا.» - نیویورک تایمز

«اگر قرار است امسال فقط یک کتاب بخوانید، باید کتاب دکتر ویکتور امیل فرانکل را بخوانید.» - لس‌آنجلس تایمز

«خواندن آثار دکتر ویکتور فرانکل برای انسان‌هایی که دنبال درک شرایط انسانی هستند ضروری است. » _ دکتر«جاناتان ساکس» خاخام ارشد جامعه یهودیت انگلستان

«نغمه‌ای در مدح ققنوس درون هرکدام از شما که زندگی را به پرواز ترجیح می‌دهید.» _ برایان کنیان نویسندۀ کتاب An Evil Cradling

«یکی از قابل‌توجه‌ترین کتاب‌هایی که خوانده‌ام. زندگی‌ام را تغییر داده است.»  _ سوزان جفرز نویسندۀ کتاب‌های بترسید بااین‌حال انجام دهید و ابهام را در آغوش بگیرید

امتیازات

کتاب انسان در جستجوی معنا از سایت آمازون امتیاز 4.7 از 5 و از سایت گودریدز امتیاز 4.35 از 5 را به دست آورده است.

جوایز کسب شده

در یک نظرسنجی کتابخانه کنگره در سال 1991، خوانندگان آمریکایی کتاب انسان در جستجوی معنا را به‌عنوان یکی از 10 کتاب تأثیرگذار در زندگی خود انتخاب کردند. همچنین انسان در جستجوی معنا در فهرست «100 کتابی که پیش از مرگ باید بخوانید» که توسط ویراستاران آمازون بوکز تهیه شده است، وجود دارد. 

حواشی حول محور کتاب

گوردون آلپورت، روان‌شناس آمریکایی و یکی از اولین نظریه‌پردازان شخصیت مقدمه‌ای بر کتاب انسان در جستجوی معنا نوشت و آن را به عنوان روایتی دراماتیک که توانسته «مهم‌ترین جنبش روان‌شناختی عصر ما» را رقم بزند، ستود. 

از سوی دیگر رولو مِی، روان‌شناس اگزیستانسیالیست آمریکایی نقدهایی را به روش لوگوتراپی دکتر فرانکل وارد می‌دانست و آن را نوعی اقتدارگرایی قلمداد می‌کرد. بحثش این بود که فرانکل با فرض این‌که راه‌حل‌های روشنی برای تمام مشکلات وجود دارد، معنای مورد نظر خودش را به مراجعینش القا می‌کند. فرانکل از انتقاد رولو می آگاه بود و ایدۀ او را رد می‌کرد. فرانکل می‌گفت که لوگوتراپی مسئولیت فرد در درمان و خلق معنا در زندگی‌ خودش را نادیده نمی‌گیرد اما به او در مورد مسئولیتی که برای ایجاد معنا در ذهن خودش دارد آموزش می‌دهد.

میزان فروش کتاب

این کتاب به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین کتاب‌ها در ایالات متحده شناخته شده است و در زمان مرگ فرانکل یعنی در سال 1997 بیش از ده میلیون نسخه فروخته بود و به 24 زبان دنیا ترجمه شده بود.

تحلیل سی بوک از کتاب انسان در جستجوی معنا

انسان در جستجوی معنا لحنی صمیمی و ساده دارد و به ‌دور از اصطلاحات پیچیده و کلمات سخت روان‌شناسی است. کتاب انسان در جستجوی معنا یک روایت دو قسمتی است، نیمۀ اول کتاب که بر روی سرگذشت خود ویکتور فرانکل متمرکز است به‌صورت داستانی نوشته شده و فوراً شما را جذب می‌کند. نیمۀ دوم کتاب شامل درس‌هایی از مبارزات فرانکل است که در هر کجای دنیا قابل اجراست. در همین نیمۀ دوم کتاب فرانکل با موفقیت غیرممکن‌ها را انجام داده است، پس از به اشتراک گذاشتن روایتش از زندگی در اردوگاه کار اجباری، او به خواننده یاد می‌دهد که چطور باید از تجربیاتش بیاموزد. 

کتاب انسان در جستجوی معنا اثر ارزشمندی است که از زندگی در اردوگاه‌های کار اجباری روایت‌هایی صریح، قاطع و کاملاً صادقانه به‌دست می‌دهد. توصیف فرانکل از جنبه‌های عاطفی، معنوی و اجتماعی تجربه‌‌های شخصی خودش و همچنین سایر زندانیان بسیار انسانی و قابل لمس است. درس‌های فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا شاید مهم‌ترین درس‌های زندگی باشد. فرانکل به زبان ساده، اهمیتِ یافتن و پرورش معنا و هدف در زندگی را توضیح داده است و این‌که چگونه انجام این کار - به رغم آزمون‌ها و سختی‌های زندگی - می‌تواند به هر یک از ما قدرت بقا بدهد.

انسان در جستجوی معنا دریچه‌ای جدید از معنا و خرد را به زندگی شما باز می‌کند و امید به زندگی را در وجودتان افزایش می‌دهد. این کتاب ارزشمند را باید چندین و چند بار مطالعه کرد تا بتوان ارزش واقعی آن را دریافت و تمام نکات ارزشمندش را آموخت.

مقایسۀ چاپ‌های مختلف و نشرها 
این کتاب در ایران از سوی ناشرین بسیاری چون «جامی» با ترجمۀ «امیر لاهوتی»، انتشارات «لیوسا» با ترجمۀ «مهین میلانی و نهضت صالحیان»، انتشارات «تمدن علمی» با ترجمۀ «کیومرث پارسای» و انتشارات «سنگ» با ترجمۀ «مریم حسین‌نژاد» به چاپ رسیده است.

اگر از کتاب انسان در جستجوی معنا خوشتان آمده، این کتاب‌ها را از دست ندهید.

- کتاب سیذارتا اثر هرمان هرسه، که سیدارتها و یکی از دوستانش وارد یک جست‌وجو می‌شوند و سفری را آغاز می‌کنند تا به روشنگری برسند و معنای زندگی را بیابند.

- کتاب دربارۀ معنی زندگی اثر ویل دورانت که در آن نظر بیش از صد شخصیت مشهور از جمله گاندی، راسل، برنارد شاو و حتی یک زندانی محکوم به اعدم دربارۀ معنا و مفهوم زندگی گردآوری شده است.

نمایش کامل نقد و بررسی تخصصی

نظرات کاربران (30)

نظر شما در مورد این کتاب

امتیاز شما به این کالا:

نظرات دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • مهرناز بهروش
  • پاسخ به نظر

  یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کتاب‌هایی که تا حالا خوندم. ویکتور فرانکل توی این کتاب از تجربۀ اسارتش صحبت کرده و می‌گه چه چیزی باعث شد که بتونه توی اون دوران سخت روحیه‌اش رو حفظ کنه.

 • تصویر کاربر

  • نوید همافر
  • پاسخ به نظر

  فکر می‌کردم چون خاطرات اسارته باید خیلی وحشتناک باشه، اما واقعا تونستم از این کتاب درس‌های مهمی یاد بگیرم.

 • تصویر کاربر

  • سعید غیاثی
  • پاسخ به نظر

  ترجمۀ خیلی خوب و روانی داره. ویکتور فرانکل بیشتر به وضع روانی زندانی‌ها توی اردوگاه‌های کار اجباری و مشاهداتش پرداخته.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

بریده ای از کتاب (3)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • منا مختاری
  • 0

  اولین بار در زندگیم حقیقتی را دیدم که که شاعرهای بسیاری آنرا به شکل شعر سروده اند و عارفان بسیاری آنرا به عنوان مهمترین دست آورد بیان کرده اند. این حقیقت که عشق عالی ترین و نهایی ترین هدفی است که بشر در آرزوی آن است و در اینجا بود که به معنای بزرگترین رازی که شعر بشر و اندیشه و باور او باید آشکار سازد، دست یافتم رهایی بشر از راه عشق و در عشق است.

 • تصویر کاربر

  • منا مختاری
  • 0

  انسان باید این حقیقت را قبول کند که در رنج بردن در جهان تنهاست. هیچکس نمی‌تواند او را از رنج‌هایش نجات بدهد و یا جای او رنج بکشد.

 • تصویر کاربر

  • فائزه قربانی
  • 0

  خستین شب ورودم به اوردوگاه با خود پیمان بستم که «به سیم خاردار نزنم.» این عبارتی بود که در اردوگاه به کار می‌رفت و بهترین شیوه‌ی خودکشی بود که با دست زدن به سیم خاردار برق‌دار انجام گرفت.

قرعه کشی بزرگ