سفر به انتهای شب

(0)
نشر:

1,700,000ریال

1,530,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
6187

علاقه مندان به این کتاب
102

می‌خواهند کتاب را بخوانند
9

کسانی که پیشنهاد می کنند
21

کسانی که پیشنهاد نمی کنند
0

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب سفر به انتهای شب

انتشارات جامی منتشر کرد:
رمان سفر به انتهای شب، یکی از بزرگترین شاهکارهای ادبیات فرانسه است. هنگامی که دکتر لوئی فردینان سلین در سن 38 سالگی دست نویس رمان خود، سفر به انتهای شب را برای چاپ فرستاد. ناشرش او را همتای شکسپیر و دانته و ... خواند و رمان فروش زیادی کرد.
پس از انتشار سفر به انتهای شب، نویسندگان زیادی چون هنری میلر و دیگران او را بسیار ستودند و وی را همپای بزرگانی چون جویس، پروست، فاکنر و کافکا دانستند.
سلین در سال 1961 در سن شصت و هفت سالگی پس از خلق آثار ارزشمندی چون مرگ قسطی، داستان های پریان ، دسته ی خیمه شب بازی ، شمال و ... زندگی را بدرود گفت.
سلین در ادبیات ایران چندان مشهور نیست و ظاهرا اولین بار که در مطبوعات ایران حرفی از سلین به میان آمده از زبان جلال آل احمد در کتاب ارزشیابی شتابزده در سال 1343 است که در یک گفتگوی دراز در تاثیر پذیری خود از سلین و نفی تاثیر پذیری اش از کامو چنین می گوید:
«بیگانه کامو بی اعتناست و بهت زده ، در حالی که مدیر مدرسه من سخت با اعتناست و کلافه، این دنیای تنها را من بهترین نوعش را به شما توصیه می کنم بخوانید. آقای لوئی فردینان سلین فرانسوی. من در مدیر مدرسه از او اثر گرفتم، او کتابی داره به اسم سفر به آخر شب، این کتاب به نظر من شاهکار ادبیات فرانسه است...»
فروشگاه اینترنتی 30بوک

نقد و بررسی تخصصی نقد و بررسی تخصصی

سفر به انتهای شب، نقطۀ عطف جهان ادبیات

تصویر جلد سفر به انتهای شب


 افسوس چه را بخوریم؟ ها؟ جوانی؟ ما هرگز جوان نبودیم!

سفر به انتهای شب نوشتۀ لویی فردینان سلین است که در سال 1932 منتشر شد. سفر به انتهای شب سفری است که سرگردانی متافیزیکی انسان‌هایی را که محکوم به تجربه کردن پوچی زندگی و حمایت انسان‌ها هستند را توصیف می‌کند. نویسنده در این کتاب داستانِ مرد آسیب دیده‌ای (فردیناند باردامو) را روایت می‌کند که با ناامیدی در سفرهایش به جست‌وجوی معنای زندگی‌ست. 

سلین برداشتی از شخصیت بر اساس فردیت دارد. او معتقد است که انسان‌ها تنها نظاره‌گر زندگی‌شان هستند: باردامو ناخواسته درگیر جنگ می‌شود و بعد هم آفریقا را در حالت دیوانگی ترک می‌کند، ناخواسته به بیمارستان روانی فرستاده می‌شود و... در واقع نویسنده سعی کرده نشان دهد این زندگی‌ است که انسان‌ها را به این‌طرف و آن‌طرف پرت می‌کند و انسان هیچ اراده‌ای در کنترل زندگی‌اش ندارد. این کتاب، مملو از تجربیات فروخورده و غزلیات تاریک است که جنگ جهانی اول بر سر شخصیت اصلی داستان آوار کرده است. برای خواندن خلاصۀ داستان و سرگذشت نویسنده با ما همراه شوید.

معرفی کتابِ سفر به انتهای شب اثر لویی فردینان سلین 

سفر به انتهای شب ترجمۀ فرهاد غبرایی، اولین رمان نوگرای لویی فردینان سلین است. اولین بار انتشارات پاریسی در سال 1932 این کتاب را به زبان فرانسوی منتشر کرد و خیلی سریع نویسنده تبدیل به ستارۀ ادبی شد. داستان رمان که عمیقاً انسان‌گریزانه و پوچ‌گرایانه است را می‌توان این‌طور خلاصه کرد: 
انسان در زندگی بویی از آرامش و زندگی نبرده است و کنایۀ این سفر بیهوده بودن آن است.

سلین تمام توهمات انسانی را در این کتاب بررسی کرده است: ملت، پیشرفت تکنولوژی، نظم و عشق. این کتاب بر زندگی و سفرهای شخصیت بدبین کتاب «فردیناند باردامو» تمرکز کرده است و روایت چندین دهه از زندگی باردامو است که طی وقوع جنگ جهانی اول آغاز می‌شود. در این کتاب کشور، ملی‌گرایی و علل وقوع جنگ‌هایی که مردان در آن یکدیگر را می‌کشند ذکر شده و ارتش هم به سخره گرفته شده است. نویسنده در این کتاب مافوق‌هایش را بدتر از خودِ دشمن به تصویر کشیده است.

خلاصۀ داستان

وقتی رمان شروع می‌شود فردیناند دانشجوی پزشکی در پاریس است. به رغم تمایلات سیاسی‌اش تحت تأثیر نمایش رژۀ نظامی قرار گرفته و تصمیم می‌گیرد به ارتش فرانسه ملحق شود. وحشی‌گری به ظاهر بیهودۀ جنگ او را از حقیقت میهن پرستی زودگذرش آگاه می‌کند و متوجه می‌شود که اشتباه کرده است. طی یکی از مأموریت‌هایش با یکی از همرزم‌هایش به نام «لئون رابینسون» آشنا می‌شود که سربازی ترسوست و با هم نقشۀ فرار می‌ریزند اما در اجرایش ناموفق‌اند. فردیناند مجروح می‌شود (که به‌خاطرش مدالی هم دریافت می‌کند) و برای درمان به پاریس می‌رود. در آن‌جا با پرستاری به نام لولا آشنا می‌شود که به صورت داوطلبانه در بیمارستان کار می‌کند. وقتی لولا متوجه می‌شود که فردیناند سعی دارد از بازگشت به وظیفه خودداری کند از چشمش می‌افتد و در نهایت رابطه‌شان را تمام می‌کند. 

او با یک رقصنده و نوازندۀ ویولن وارد رابطه می‌شود اما پس از چند ماه همه چیز را رها کرده و به آفریقای غربی فرانسه سفر می‌کند. در آن‌جا با بی‌رحمی‌های زندگی استعماری آشنا می‌شود. فردیناند بیمار شده و تب می‌کند و دچار هذیان می‌شود و به ساحل می‌رود و آن‌جا با یک کشیش اسپانیایی آشنا می‌شود و کشیش ترتیبی می‌دهد که به عنوان پاروزن از طریق کشتی‌ای راهی آمریکا شود. فردیناند به شهر نیویورک می‌رسد و به عنوان کارگر در شرکت فورد مشغول به کار می‌شود. بعد عاشق فاحشه‌ای به نام مولی می‌شود. همچنین دوباره به رابینسون برمی‌خورد که چون نمی‌تواند درست انگلیسی صحبت کند، نمی‌تواند با زندگی در آمریکا کنار بیاید و دلش می‌خواد دوباره به فرانسه برگردد. با این‌که فردیناند حالا عاشق مولی شده، دلش می‌خواد آزاد باشد و تصمیم می‌گیرد ایالات متحده را ترک کند.

فردیناند در پاریس تحصیلات پزشکی‌اش را به پایان می‌رساند و پزشک می‌شود. او در شهر رانسی یکی از حومه‌های فقیرنشین پاریس یک مطبی به راه می‌اندازد و از طریق با جنبه‌های فقر و تاریک و بدبخت بشریت روبه‌رو می‌شود. در آمد آنچنانی ندارد و عمدتاً کارش سقط جنین است. در این میان با هنرویل‌ها درگیر می‌شود و...

خواندن کتاب سفر به انتهای شب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

آیا شما هم حس می‌کنید کنترلی بر زندگی‌تان ندارید؟ به نظر شما جنگ چه تأثیری بر روح و روان انسان‌ها دارد؟ اگر در زندگی احساس پوچی و سرگردانی می‌کنید، اگر حس می‌کنید درون یک هزارتو گیر افتاده‌اید و به هر طرف که می‌چرخید به دیوار می‌خورید و راه فراری ندارید، کتاب سفر به انتهای شب را بخوانید.

دربارۀ نویسندۀ کتاب سفر به انتهای شب

تصویر نویسنده سفر به انتهای شب

لویی فردینان سلین (زادۀ 27 می 1894؛ فرانسه) نویسنده و پزشک فرانسوی است که گرچه به‌خاطر استعدادش مورد تحسین قرار گرفته اما بیشتر به‌خاطر منش یهودستیز و مردم‌ گریزی‌اش شناخته می‌شود و در 67 سالگی درگذشت. سلین مدرک پزشکی‌اش را در سال 1924 دریافت کرد و به‌خاطر مأموریت‌های پزشکی‌اش برای جامعۀ ملل به کشورهای مختلفی سفر کرد. در سال 1928 مطبی را در حومۀ پاریس برپا کرد و در اوقات فراغتش می‌نوشت.

اگرچه سلین مورد علاقۀ جناح چپ بود اما بعد از سفر به اتحاد جماهیر شوروی مأیوس شد و بعدها احساسات ضد یهودی معتصبانه‌اش بیشتر شد و این احساسات را در نوشته‌هایی رساله‌وار هم فاش کرد. در این آثار به فرانسوی‌ها نیز حمله‌ کرده بود. در آغاز جنگ جهانی دوم سلین به خدمات اوژانسی پیوست اما بعد از سقوط فرانسه در سال 1940 همکاری و مقاومت را رد کرد و به سرکار برگشت. از ترس این‌که متهم به همدستی شود در جریان آزادسازی متفقین فرانسه از طریق آلمان به دانمارک گریخت که در آن زمان در اوج بمباران متفقین قرار داشت.

در دانمارک بیش از یک سال زندانی بود. در سال 1951 بعد از این‌که دادگاه نظامی در پاریس حکم عفو را صادر کرد به فرانسه بازگشت. پس از بازگشت طبابت را از سر گرفت و به نوشتن ادامه داد. در آخرین آثارش نیز جنگ جهانی دوم را از درون آلمان به تصویر کشیده است. برخی منتقدان آخرین آثارش را از لحاظ قدرت و سبک با دو رمان مشهور اولیه‌اش برابر دانسته‌اند.

دربارۀ مترجم کتاب سفر به انتهای شب

فرهاد غبرایی نویسنده، پژوهشگر، شاعر و مترجم ادبی زبان‌های انگلیسی، فرانسه و ایتالیایی بود که در 16 بهمن سال 1328 به دنیا آمد و در اردیبهشت 1373 درگذشت. وی برادر مهدی غبرایی است. کتاب‌های زیادی را از زبان‌های فرانسه، انگلیسی و ایتالیایی ترجمه کرده است. عمدۀ شهرتش بابت ترجمه رمان سفر به انتهای شب اثر لویی فردینان سلین است. کیفیت ترجمه‌هایش موجب شده تا نامش در محافل ادبی مطرح شود. از جمله آثار مشهور ترجمه شده‌اش می‌توان به حریم نوشتۀ ویلیام فاکنر، جزیره نوشتۀ روبر مرل و پایان جهان نوشتۀ پابلو نرودا اشاره کرد. این مترجم همچنین آثاری از امیل زولا را هم ترجمه کرده است.

تصویر مترجم سفر به انتهای شب

امتیازات

سایت گودریدز به این کتاب 4.2 از 5 امتیاز داده است. سایت AbeBooks امتیاز 4.2 از 5 و آمازون به این کتاب امتیاز 4.5 از 5 داده است.

تصویر جلد سفر به انتهای شب

تحلیل سی بوک از کتاب سفر به انتهای شب

کتاب راحت‌خوان و روان است و جنبه‌های روان‌شناسانه دارد. کتاب سفر به انتهای شب بعد از سه دهه دوباره تجدید چاپ شد.

اگر سرعت خواندن متوسطی دارید و می‌توانید هر دقیقه 300 کلمه بخوانید آن‌وقت خواندن این کتاب را 10 ساعته تمام خواهید کرد.

می‌توانید سفر به انتهای شب را که انتشارات جامی با ترجمۀ فرهاد غبرائی منتشر کرده است از فروشگاه اینترنتی سی‌بوک با تخفیف ويژه تهیه کنید و با ما به انتهای شب سفر کنید.

نمایش کامل نقد و بررسی تخصصی

نظرات کاربران (5)

نظر شما در مورد این کتاب

امتیاز شما به این کالا:

نظرات دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • مهدی نوروزیفر
  • پاسخ به نظر

  سفر به انتهای شب واقعا یک رمان بی نظیر هست، فکر کنم دومین بار هست که چاپ میشه بعد از چاپ اول دیگه چاپ نشد متاسفانه. چارلز بوکوفسکی بزرگ هم خوندن این کتاب رو سفارش کرده.

 • تصویر کاربر

  • آرش آذرین
  • پاسخ به نظر

  کتاب که عالیه و بعد از سالها دوباره منتشر سده ولی کاش که ناشر با طرح جلد بروز و جدیدی اون رو منتشر می‌کرد.

 • تصویر کاربر

  • فرزانه یاری
  • پاسخ به نظر

  ناشر گفته کتاب سانسور خاصی نداشته و تنها پانزده کلمه تغییر کرده امیدوارم همین طور باشه

 • 1
 • 2

بریده ای از کتاب (1)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران

 • تصویر کاربر

  • زهرا رضایی
  • 0

  شهرهای ناشناس چه خوبند وقت و جای آنست که تصور کنی همه کسانی که جلویت سبز می شوند، آدم های مهربانی هستند. وقت رویاست

قرعه کشی بزرگ